Grecy w Szczecinie
Na przełomie lat 40 i 50 na terenie Pomorza Zachodniego znaleźli się uchodźcy z Grecji, trawionej w tym czasie wojną domową. Pierwszą grupę z nich stanowili ranni partyzanci przebywający w szpitalu wojskowym w Dziwnowie. Kolejną grupę tworzyły dzieci ulokowane w 1951 roku w Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Policach. Rok później powołano podobną placówkę w Szczecinie przy ul. Bohaterów Warszawy 75. Znalazło w niej opiekę około 700 młodych wychowanków. Ośrodek pomyślany był jako miejsce kontynuacji nauki dla dzieci, które ukończyły szkołę podstawową w Policach i przyjechały do szkół średnich w Szczecinie. Wychowankami byli w większości chłopcy (60%) w wieku od 14 do 20 lat. Niedaleko POW zamieszkali pracownicy ośrodka wraz z rodzinami. W 1952 roku szacowano, iż w Szczecinie jest około 500 dorosłych osób narodowości greckiej lub macedońskiej. Obok POW znaleźli oni zatrudnienie także w zakładach przemysłowych (stoczni, zarządzie portu, zakładach budowlanych i mięsnych) i handlowych.
W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych mniejszość grecka prowadziła ożywione życie kulturalne. Rozwijały się różne formy działań. Funkcjonowały zespoły chóralne, taneczne i sportowe. Ze środowiska greckiego wywodzili się m.in. najwybitniejszy poeta diaspory greckiej w Polsce i tłumacz literatury Nikos Chadzinikolau czy tenor Paulos Raptis.
Przez długie lata organizacją skupiająca społeczność był Związek Uchodźców Politycznych z Grecji im. Nikosa Belojanisa. Na początku lat 60. należało do niego 360 osób. W latach siedemdziesiątych przemiany wewnętrzne w Grecji umożliwiły powrót większości Greków do swej ojczyzny bądź wyjazd do macedońskiej części ówczesnej Jugosławii.
W latach osiemdziesiątych doszło do ukonstytuowania się Towarzystwa Greków w Polsce skupiającego około 70 osób w swej szczecińskiej strukturze. W 2007 roku zarejestrowano Towarzystwo Greków Pomorza Zachodniego. Jego przewodniczącym został Konstantinos Chrystou. Organizacja zrzesza 87 członków. Stowarzyszenie przygotowując różnego rodzaju uroczystości z okazji polskich i greckich świąt narodowych na których prezentowane są piosenki i tańce narodowe. Stowarzyszenie stara się propagować języka grecki organizując jego kursy. Działa na rzecz integracji środowiska greckiego przygotowując spotkania diaspory w Golczewie oraz Dni Kultury Greckiej w Policach i Dziwnowie.
O losy polickich i szczecińskich Greków i Macedończyków opowiadano w kilku reportażach telewizyjnego w cyklu „Pomerania Ethnica” i w filmie dokumentalnym „Grecy z Polic” (1997, reż. Ryszarda Bera).
opracował: prof. dr hab. Janusz Mieczkowski
Najnowsze Informacje
Haydamaky w Szczecinie
Haydamaky w Szczecinie
V Festiwal Spotkanie Kultur
V Festiwal Spotkanie Kultur Szczecin 2013
XVII DKU
XVII DKU