Werhowyna

 

Karpaty -  region, który jest jednym z najbardziej górskich obszarów Europy, który słynie z uroczych i malowniczych krajobrazów. To tutaj wśród stromizn karpackich, gdzie szumny Czarny Czeremosz utworzył szeroką dolinę, leży ogromna huculska osada Werhowyna (Верховина, Werhowyna; do 1962 Żabie , Жаб'є ) na wysokości 670 m npm, w odległości 130 km od miasta Iwano-Frankiwska.

 

 

Nazwa Żabie pochodzi najprawdopodobniej od starożytnego huculskiego boga ognia, podobnego do litewskiego bóstwa Gabie, do którego zwracali się z prośbą o wzniecenie ognia. Tym samym imieniem nazywają ogień domowy po dzień dzisiejszy. Tę wersję potwierdza fakt, że w wielu krajach żaba jest bóstwem: w Chinach przedstawia ducha ognia, u Mongołów znana jako bogini płodności.

Huculi zachowali tradycje i obrzędy, które mają korzenie w zamierzchłej przeszłości. Wiele z nich powiązane z pasterstwem - głównym zajęciem Huculów. Fascynują swoją magią rytuały związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Wielkanoc i inne. Kto raz był w Karpatach ten wróci tu by pobyć w sąsiedztwie majestatycznych szczytów górskich, wśród pokrytych trawą połonin, górskich potoków z zimną przezroczystą woda i kaskadami srebrzystych wodospadów. Przyjedziemy do leczniczych źródeł mineralnych, do wiecznozielonych świerkowych lasów obfitych w jagody i białe grzyby ( nasze prawdziwki).Jest to wyjątkowe miejsce dla osób lubiących ciszę, chcących brać kąpiele w Czarnym Czeremoszu czy upajać się osobliwym klimatem wsi Borkut słynącej niegdyś z kwaśnych wód mineralnych.

Werhowynę warto odwiedzić w sierpniu na odpust - 28 sierpnia na "Perszu Preczystu" (Uspinnia czyli Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny), które dla Werchowyńców jest najważniejszym świętem.
Będąc w Werhowynie odwiedźmy też miejscowego etnografa-krajoznawcę, muzyka-wirtuoza, kierownika huculskiej kapeli "Czeremosz", pana Romana Kumłyka i jego prywatne muzeum huculskie.

Najnowsze Informacje

Haydamaky w Szczecinie

 Haydamaky w Szczecinie

„EUROMAIDAN TOUR 2014 – Nie zapominajcie o Ukrainie!!!”
Szczecin 24.02.2014  godz.20,00
Rocker Club
ul. Partyzantów 2
70-222 Szczecin

V Festiwal Spotkanie Kultur

 V Festiwal Spotkanie Kultur Szczecin 2013

"Ponad Granicami"
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce 
Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie
oraz
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
zapraszają 
V Festiwal Spotkanie Kultur- Szczecin 2013.
w dniach 24-25 sierpnia 2013

XVII DKU

 XVII DKU

Szczeciński  Oddział Związku Ukraińców w Polsce
oraz 
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie  
zapraszają na
XVII Dni Kultury Ukraińskiej
od 29 maja 2013 do 02 czerwca 2013