Komu i po co Gałczyński w Szczecinie? - 02 12 2009
O regionalnej potrzebie mitu: między Gałczyńskim a... Döblinem.
Nieco prowokacyjne pytanie, jakie znalazło się w tytule prelekcji, jest w istocie cytatem: tak zatytułowana była polonistyczna sesja popularnonaukowa, która odbyła się 15 maja 2003 roku w szczecińskim Klubie 13 Muz. Zarówno miejsce, jak i data owej minikonferencji nie były przypadkowe. Wszak rok 2003 – w równo pół wieku po śmierci poety – Sejm RP oficjalnie ogłosił Rokiem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z kolei Klub 13 Muz to miejsce niezwykle istotne w obrębie szczecińskiej legendy autora Satyry na bożą krówkę: Gałczyńskiemu przypisuje się bowiem autorstwo nazwy pierwszej siedziby szczecińskich literatów, plastyków i dziennikarzy...
Intencją wygłaszającego prelekcję jest jednak nie tyle konserwowanie stereotypów dotyczących kulturalnego życia miasta – czy to związanych ze szczecińskim epizodem Gałczyńskiego, czy z postacią Alfreda Doeblina, niemieckiego prozaika, który co prawda w Szczecinie się urodził, ale miasto opuścił jako dziecko – ile odpowiedź na ogólniejsze pytanie o współczesną szczecińską tożsamość, i o wpływ, jaki na jej kształtowanie miała literatura.
dr Piotr Krupiński (Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa, Uniwersytet Szczeciński)
Szczecinian od urodzenia, od 15 lat jest związany z Uniwersytetem Szczecińskim, najpierw jako student filologii polskiej, następnie jako asystent, a obecnie adiunkt w Zakładzie Historii Literatury XIX wieku IPiK US. W 2008 roku obronił doktorat (temat: „Ciało – historia – kultura. Pisarstwo Mariana Pankowskiego i Leo Lipskiego wobec pojęcia tabu”). W tym też roku Szczecińskie Towarzystwo Naukowe postanowiło uhonorować go medalem „Amicus Scientiae et Veritatis”. Nieco inny wymiar zainteresowania dr. Piotra Krupińskiego polską literaturą współczesną przyjmują w pracy w Szczecińskim Dwumiesięczniku Kulturalnym „Pogranicza”, piśmie, które świętuje w tym roku swe piętnastolecie. Jest z nim związany już od prawie dziesięciu lat – jako recenzent, krytyk literacki, a od 2003 roku jako współredaktor. Prywatnie: jest mężem Magdaleny, polonistki i politolożki oraz ojcem bliźniąt: Zosi i Stasia.
Najnowsze Informacje
Haydamaky w Szczecinie
Haydamaky w Szczecinie
V Festiwal Spotkanie Kultur
V Festiwal Spotkanie Kultur Szczecin 2013
XVII DKU
XVII DKU