Polityka wobec prasy mniejszości narodowych w Polsce
Prasa dla mniejszości narodowych jest jednym z symboli istnienia środowiska w sferze publicznej i oznaką jego aktywności kulturalnej. Pisma jawią się jako znaczący organizator życia narodowego, umożliwiając zarazem poznanie katalogu spraw ważnych dla tych grup. Podkreśla się, że dzięki własnym mediom członkowie społeczności mniejszościowych (często rozproszonych) mogą mieć codzienny kontakt z własnym językiem i kulturą. Funkcjonując ponadto jako środek przekazu wiedzy o historii pełnią rolę oręża w walce o prawdę historyczną dotyczącą mniejszości i jej dziedzictwa kulturowego oraz jej relacji z większością.
Kształt prasy i możliwości jej oddziaływania zdeterminowane są szeregiem czynników. Wpływają nań zarówno założenia i sposoby realizacji polityki państwa w sferach narodowościowej, kultury czy medialnej, jak i wewnątrzgrupowe oczekiwania i możliwości.
Podczas spotkania scharakteryzowane zostaną przemiany, jakie dokonały się w polityce wobec mediów drukowanych adresowanych do mniejszości narodowych w Polsce po 1945 roku. Porównanie warunków sprzed i po 1989 roku stworzy szansę na refleksję dotyczącą podstawowych różnic między sytuacją prasy mniejszości w obu obszarach czasu i ich znaczenia dla życia narodowego mniejszości.
15 grudnia 2010 r. godz. 18.00
Ośrodek Kultury Ukraińskiej w Szczecinie, ul. Mickiewicza 45.
Wstęp wolny
Prof. dr hab. Janusz Mieczkowski pracuje w Instytucie Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kwestii polityki etnicznej oraz komunikacji społecznej grup mniejszościowych. Od lat wierny jest także swej fascynacji wielokulturowością Pomorza Zachodniego. Opublikował m.in. następujące książki: Żydzi, Niemcy i Ukraińcy na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1956. Liczba, położenie i działalność polityczna (1994), Między emigracją a asymilacją. Szkice o szczecińskich Żydach w latach 1945-1997(1998), Prasa mniejszości narodowych i etnicznych w polityce państwa polskiego od 1989 roku (2007). Był także współautorem takich prac jak: Wybrane problemy narodowościowe (1998), Stosunki wyznaniowe i etniczne w Polsce (2003) czy Topografia pamięci (2010).
Najnowsze Informacje
Haydamaky w Szczecinie
Haydamaky w Szczecinie
V Festiwal Spotkanie Kultur
V Festiwal Spotkanie Kultur Szczecin 2013
XVII DKU
XVII DKU